Przystosowanie łazienki do potrzeb niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne napotykają w swoich domach wiele przeszkód utrudniających im normalnie funkcjonowanie. Paradoksalnie najwięcej utrudnień spotyka ich w codziennym życiu. Jedną z takich dużych komplikacji jest korzystanie z łazienki. Wbrew pozorom łazienka jest miejscem, gdzie nieforemne meble, mała przestrzeń i niedostosowane dla osób niepełnosprawnych sprzęty mogę sprawić im wiele kłopotu.

Podstawą przystosowania łazienki dla potrzeb niepełnosprawnych jest maksymalne powiększenie jej przestrzeni. Kiedy mamy własny dom, lub dopiero go budujemy sprawa jest prosta wystarczy zaprojektować większe pomieszczenie. Jednak posiadając mieszkanie w bloku, niepełnosprawni są skazani na niezwykle małe przestrzenie łazienkowe. Pierwszym rozwiązaniem tego problemu są meble, których ilość w łazience powinniśmy ograniczyć do minimum.

Oczywiście można to rozwiązać także inaczej i umieścić wiszące szafki, które nie będą utrudniały wjazdu wózka inwalidzkiego. Inną bardzo ważną pomocą dla komfortowego korzystania osoby niepełnosprawnej z łazienki są uchwyty łazienkowe, o których często zapominamy. Takie uchwyty do łazienki zamontowane przy toalecie i wannie lub kabinie prysznicowej w znaczny sposób ułatwiają załatwienie potrzeb fizjologicznych i umycie się osobom niepełnosprawnym. Co ważne, uchwyty łazienkowe są bardzo tanie i łatwe w montażu, a dają nieocenioną pomoc.

Warto pamiętać o niepełnosprawnych w naszym życiu i możliwie jak najbardziej ułatwiać im codzienne życie. Dostosowanie łazienki poprzez uchwyty łazienkowe czy odpowiednie zamieszczone meble to tak naprawdę drobiazgi, które jednak mogą bardzo dużo pomóc.