Schody z drewna pasują wszędzie

Wykonanie porządnej konstrukcji schodów jest dla architekta największym wyzwaniem. Klienci często bowiem nie uzmysławiają sobie, że ich wykonanie zgodnie z wszystkimi wymaganiami budowlanymi oraz zasadami bezpieczeństwa nie jest łatwym zadaniem.

W efekcie wymyślają niestworzone pomysły i wariacje na temat ozdobnych schodów, których realizacja jest praktycznie niemożliwa. Dobry architekt musi zatem zadbać o to by w zbilansowany sposób połączyć kilka czynników, a więc funkcjonalność schodów, ich bezpieczeństwo oraz zgodność z oczekiwaniami klienta.

Funkcje estetyczne schodów

Oczywiście funkcje estetyczne nie mogą dominować nad bezpieczeństwem, są pewne priorytety. Poza tym prawo budowlane jasno określa zasady i przepisy których należy przestrzegać podczas konstrukcji bezpiecznych schodów. Jasno określona jest ilość stopni, ich szerokość i wysokość, nachylenie oraz inne parametry. Również wysokość samych schodów, kształt balustrady i inne parametry są szczegółowo określone. Czasem połączenie tych wymogów z wymyślną wizją jest niewykonalne. Poza tym należy pamiętać, by schody drewniane zapewniały nam łatwy i szybki dostęp do wszystkich pomieszczeń na różnych kondygnacjach domu. Czasem w takim przypadku lepiej zdecydować się na budowę klatki schodowej, która jest znacznie praktyczniejsza zarówno dla użytkowników, jak i dla stabilności schodów. Dopiero na koniec można rozpatrywać kwestie estetyczne.

Owszem, piękne schody wykonane z egzotycznego drewna w połączeniu z metalem, które posiadają giętą linię i oryginalny kształt, mogą same w sobie stanowić dekorację. Taki ozdobny charakter sprawi, że pomieszczenie, w którym znajdują się schody nabierze nowej jakości. Dobry architekt oczywiście potrafi połączyć wszystkie te funkcje schodów tak, aby zarówno klient był zadowolony, jak i inspektor budowlany. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, gdyż źle wykonana konstrukcja schodów może doprowadzić do zachwiania stabilności całego domu. Takie niepozorne wydawałoby się schody mają duży wpływ na cały dom oraz życie jego mieszkańców.