Stolica Podkarpacia

Rzeszów jest stolicą Podkarpacia, niewielkim miastem, który z pozoru tylko nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Osoby, które jechały samochodem w Bieszczady na pewno przejeżdżały przez Rzeszów. Jedyne, co mogą pamiętać z tej trasy to prawdopodobnie korki, czy też natężony ruch drogowy i ewentualnie pomnik Czynu Rewolucyjnego, który mijamy na jednym ze skrzyżowań.

Jednak nie można po takim niewielkim fragmencie ocenić atrakcyjności miasta. Być może warto skręcić z trasy, wynająć hotel Rzeszów i spędzić choć kilka dni w tym ciekawym mieście, które ma wiele do zaoferowania. A pod względem infrastruktury turystycznej jest ono naprawdę bogate. Ze znalezieniem hotelu nie będziemy mieli większego problemu.

Zarówno w centrum jak i na przedmieściach znajduje się kilkanaście naprawdę dobrych hoteli, w których bez trudu znajdziemy pokój. Jeśli wolimy bardziej kameralne wnętrza, to w Rzeszowie jest też wiele pensjonatów i willi, które nas zadowolą. Gdy już znajdziemy nocleg, przyjdzie pora na zwiedzanie miasta. Warto swój spacer po Rzeszowie rozpocząć od malowniczego Rynku. Otaczają go ciekawe kamienice, które zostały wykonane głównie w XIX wieku dlatego prezentują style różnorodne, w tym neoklasycyzm, a także secesję. We wschodniej części Rynku znajduje się bardzo ciekawe Ratusz, który wygląda niczym bajkowy zameczek. Dla turystów zaskoczeniem może okazać się podziemie rynku. Otóż istnieje możliwość zwiedzania trasy dawnych, średniowiecznych piwnic, które znajdują się tuż w pod brukiem, po którym stąpamy. Gdy opuścimy Rynek, warto deptakiem ulicy 3-ego Maja dotrzeć do Zamku Lubomirskich. Należy sobie wówczas uświadomić, że w dawnych czasach Rzeszów był stolicą polskiej magnaterii. Dawny zamek rodu Lubomirskich został w XIX wieku gruntownie przebudowany i obecnie reprezentuje styl neoklasycystyczny z siedzibą sądu wewnątrz gmachu.

W Rzeszowie znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji turystycznych, ale jego architektura jest chyba najciekawsza. Warto na swej drodze odwiedzić to miasto i na własne oczy zobaczyć, co ma do zaoferowania turystom.