Terapia manualna

Terapia manualna – na czym polega?

Terapia manualna znana jest już od czasów starożytności, jest to terapia, która polega na leczeniu rękami terapeuty. Rehabilitant dzięki, różnym metodom, uśmierza ból, ogranicza ruchomość lub ją zwiększa. W każdym przypadku, dzięki terapii manualnej pacjenci wracają do zdrowia lub przynajmniej stają się zdrowi częściowo.

Na czym polega terapia manualna

Terapię manualną mogą wykonywać fizjoterapeuci lub lekarze, którzy skończyli odpowiednie szkolenia. Prowadzone rehabilitacje są poparte licznymi badaniami naukowymi i są, przez to, bezpieczną formą leczenia pacjentów z dysfunkcjami nerwowo- mięśniowo – szkieletowymi.

Przed rozpoczęciem terapii manualnej, terapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad, na temat jego schorzenia. Dzięki odpowiedniemu wywiadowi dowiaduje się wielu potrzebnych informacji. Następny etap to określone badania, które ocenią jakość ruchu pacjenta, jego możliwości, dysfunkcje oraz dadzą poznać skalę bólu, która towarzyszy pacjentowi w ruchu.

Badania te to także badania manualne, rehabilitant przy pomocy rąk określa jakość pracy stawów i napięcia mięśni.

Terapia manualna nie polega na sile, ale na sposobie, w jaki terapeuta, przy pomocy własnych rąk, wpływa na poszczególne elementy aparatu ruchowego. Wszystko to polega na masażu, uciskaniu, mobilizowaniu. Jednak tylko odpowiedni rehabilitant, taki który posiada odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii człowieka, popartą szczegółowymi szkoleniami, może wykonywać terapię manualną.

Terapia manualna w Open Medical

Korzyści terapii manualnej

Dzięki tej terapii leczy się bóle kręgosłupa, przemieszczenia kręgów, bóle migrenowe głowy, szeroko rozumiane bóle pleców i barków.

Korzyści z terapii manualnej mogą także odnieść pacjenci, którzy cierpią na skrzywienie kręgosłupa, mają niewielkie różnice między kończynami nóg czy rąk, doświadczają drętwienia kończyn, są po kontuzjach i urazach sportowych lub komunikacyjnych. Trudno jest sobie wyobrazić, ale terapia manualna znacznie leczy bezsenność, wszelkiego rodzaju zawroty głowy czy szumy w uszach.

Przede wszystkim dzięki tej terapii pacjenci pozbywają się bólu i przez to zaczynają normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 6 =