Termowizja – co to jest i jak działa?

Prawidłowa nazwa opisywanego zagadnienia to termografia. Termowizja wzięła się najprawdopodobniej od pierwszego urządzenia pracującego w tym systemie – mianowicie AGA-Thermovision. Termowizja jest metodą diagnostyki obiektów, która polega na pomiarze promieniowania podczerwonego. Efektem takiego pomiaru jest obraz przedstawiający rozkład temperatury w formie kolorów. Termografia, czy też termowizja jest najpopularniejszym sposobem na bezkontaktowe zobrazowanie rozkładu temperatury na obiekcie, co jest niezwykle przydatne na przykład podczas sprawdzania, czy budynek jest dobrze docieplony i nie posiada nieszczelności.

Nieco ogólnie

Komputeryzacja świata od wielu lat postępuje coraz bardziej stanowczo i w dzisiejszych czasach mało kto jest w stanie wyobrazić sobie, jakby się żyło bez wielu sprzętów. Pomiar temperatur również zmienił się podczas tych kilkudziesięciu ostatnich lat. Temperatura jest na tyle istotna, że praca nad nią nie mogłaby zostać tak po prostu pominięta. Dokładny jej pomiar ma ścisły wpływ na wiele dziedzin nauki. Istnieje wiele rodzajów termometrów, w tym rtęciowy, elektryczny, oporowy, czy manometryczny. Posiadają one jednak wady, które przekreślają ich znaczenie w niektórych dziedzinach. Do wad tych należą brak możliwości pomiaru powyżej 1200 stopni Celsjusza, lub konieczność umieszczania termometru w środku ogrzanego ciała.

Do najbardziej precyzyjnych i pozbawionych powyższych wad urządzeni należą kamery termowizyjne, które, jak zostało opisane na początku artykułu, przekazują na ekranie pomiar temperatury obiektu w postaci kolorów.

 Sprawdź: Izolmax - Izolacje, Natrysk polimocznika, Termowizja  

Zastosowanie

W obecnej chwili urządzenia termowizyjne wykorzystywane są w wielu segmentach, między innymi w:

 • budownictwie podczas sprawdzania docieplenia budynku
 • ochrona granic lub budynku
 • ratownictwo
 • badania naukowe
 • projektowanie
 • medycyna
 • przemysł
 • energetyka
 • działania militarne

Rozszerzające się na szeroką skalę popularyzowanie termowizji dzieje się samo, a wygoda korzystania z tak precyzyjnie otrzymywanych wyników jest oczywista.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − dziesięć =