Tragiczne konsekwencje alkoholizmu

Alkohol to bardzo podstępna używka. Dając złudne poczucie szczęścia i odprężenia, tak naprawdę wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie i relacje społeczne. Początkowe niewinne, towarzyskie spożywanie trunków wielokrotnie przeradza się w poważny, trudny do opanowania problem.

Wpływ alkoholu na organizm

Etanol negatywnie oddziałuje niemal na wszystkie tkanki i organy. Rujnuje układ: nerwowy, krążenia, pokarmowy, hormonalny oraz zwiększa podatność na niektóre nowotwory. Wszelkie zaburzenia wielonerwowe, otępienia, drgawki, psychozy to objawy znacznego już spustoszenia mózgu. Przyczyny nagłych zgonów związane są z uszkodzeniem mięśnia sercowego. Pojawiające się w wyniku nadużywania alkoholu: nadciśnienie, arytmia i kardiomiopatia mogą mieć tragiczne skutki. Przewód pokarmowy jest wprost „wyżerany”, a stany zapalne występują w każdym jego odcinku. Niebezpieczna marskość wątroby jest już stanem nieodwracalnym i nie da się jej wyleczyć. Zaburzenia hormonalne objawiają się poprzez feminizacje i maskulinizacje. Alkohol zaburza płodność, u kobiet przyspiesza menopauzę, a u mężczyzn prowadzi do impotencji. Zmiany nowotworowe tworzące się w obrębie układu pokarmowego i jamy ustnej to bezpośrednie konsekwencje alkoholizmu.

Wpływ alkoholu na psychikę i relacje społeczne

Poza wieloma powikłaniami zdrowotnymi, alkoholizm niesie za sobą bardzo poważne skutki psychiczne, wpływając nie tylko na uzależnionego, lecz na całe jego najbliższe otoczenie. Chwilowe poczucie szczęścia i odprężenia szybko przemienia się w stany depresyjne ze stale towarzyszącym przygnębieniem, pesymizmem i rozmyślaniem o śmierci. Utrata kontroli, zaniedbanie i brak zainteresowania codziennymi sprawami osłabia więzi z rodziną, z czasem prowadząc do całkowitego rozpadu relacji. Nadużywanie alkoholu to również częste przyczyny utraty pracy, problemów z prawem i tragicznych wypadków drogowych.

Zobacz: Terapie Tu i Teraz

Nałóg alkoholowy prowadzi do zupełnej degradacji człowieka. W porę podjęte odpowiednie działania i pomoc specjalistów pomagają wrócić na właściwą drogę. Leczenie alkoholizmu nie należy niestety do łatwych zadań. Dużo zależy od samego chorego, który musi zrozumieć powagę swojej dramatycznej sytuacji. Bez chęci i dobrej woli uzależnionego, terapia nie zakończy się sukcesem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 2 =