Trening funkcjonalny – na czym polega

Nie wszyscy marzą o potężnie zbudowanej sylwetce. Dla wielu najważniejszym celem jaki chcą osiągnąć poprzez treningi jest zwiększenie siły masy mięśniowej. Treningiem, który pozwoli w jak najlepszym stopniu spełnić ten cel jest crossfit.

Ćwiczenia angażują niemal wszystkie mięśnie znajdujące się w naszym ciele. Zwany jest również treningiem funkcjonalnym. Na czym polega? Najprościej rzecz ujmując trening funkcjonalny polega na wykonywaniu tych samych ruchów co na co dzień tyle tylko, że w zdecydowanie większym tempie. Czyli wykonujemy takie ruchy jak przy sięganiu po jakąś rzecz, przy wstawaniu z fotela czy szybkim chodzeniu.

Najważniejsze w treningu funkcjonalnym jest odpowiednie tempo. By ćwiczenia przyniosły spodziewany skutek muszą być wykonywane bardzo szybko. Najlepiej ćwiczyć w seriach od 45 do 90 sekund. Każda seria to każde oddzielne ćwiczenie. Warto trening funkcjonalny wykonywać na siłowni gdzie mamy dostęp do profesjonalnego sprzętu. Trening z zastosowaniem hantli przynosi doskonałe rezultaty.

(Zobacz także: Zakładanie profesjonalnej siłowni komercyjnej)

Co osiągniemy poprzez trening funkcjonalny? Przede wszystkim zyskamy zdecydowanie większą siłę. Crossfit polecany jest zwłaszcza dla kobiet. Mogą one bowiem cieszyć się szczupłą i umięśnioną sylwetką, bez obawy że będą one przypominać mężczyzn. Trening tego rodzaju zalecany jest również tym, którzy mają spory problem z koordynacją swojego ciała. Za jego pomocą zmniejsza się ryzyko kontuzji w życiu codziennym. Najlepsze rezultaty jak wszyscy jednak dobrze wiemy, przynoszą ćwiczenia wykonywane poprawnie pod względem technicznym. Dlatego też najlepiej crossfit ćwiczyć w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, pod okiem profesjonalisty. Będzie on czuwał swoim wprawnym okiem czy ćwiczenia wykonujemy w sposób zgodny z zaleceniami. Już na początku powie zresztą w jaki sposób je wykonywać. To ważne, ponieważ ćwiczenia są wtedy o wiele bardziej wydajne. Ci, którzy obawiają się wizyty na siłowni, trening funkcjonalny mogą wykonać we własnym domu. Muszą jedynie zgromadzić pomocny sprzęt. Można również latem ćwiczyć na dworze.

Apus-Sports