Wady postaw u dzieci

Wady postawy u dzieci

Siedzenie przed komputerem, brak ruchu, ciężkie plecaki – wszystkie te elementy powodują wady postawy u dzieci. Bardzo ważne, żeby szybko zareagowali rodzice. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana wada postawy może zostać wyleczona.

Jedną z najczęstszych wad postawy jest postawa skoliotyczna. W przeciwności do skoliozy można wyleczyć ją przez systematyczne ćwiczenia napinające mięśnie. Jeśli to się nie uda, rozwija się skoliza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Trudno wyjaśnić przyczyny jej powstawania. Skoliza charakteryzuje się asymetrią barków i łopatek. Kręgosłup przypomina kształt litery S, może pojawić się garb żebrowy.

Kolejną wadą jest pogłębiona kifoza, nazywana także hiperkifozą – wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Cechami charakterystycznymi jest pochylenie głowy ku przodowi, zapadnięta klata piersiowa, zaokrąglone ramiona. Okrągłe stają się również plecy. Przyczyną hiperkifozy może być długotrwałe przebywanie w pochylonej pozycji, skolioza, inne schorzenia kręgosłupa, nieprawidłowa korekcja wzroku.

Wady postawy u dzieci - Leczenie
Aktywność fizyczna dziecka w młodym wieku jest bardzo ważna.

Następny przykład stanowią kolana koślawe. Przyczyną ich powstania może być krzywica kości, złamania kości, zbyt szybki wzrost.

Stara formuła głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co robić, żeby zapobiegać wadom postawy? Przede wszystkim obserwować swoje dziecko. Zadbać o to, by miało krzesło dostosowane do wysokości biurka.

Dbajmy także o to, żeby dziecko miało odpowiednio dużo ruchu. Warto zachęcać je do aktywności fizycznej albo całą rodziną spędzać aktywnie czas, np. organizować wycieczki rowerowe za miasto, chodzić na basen.

Co w przypadku, kiedy okaże się, że dziecko ma już wadę postawy?Korekta wady postawy dziecka powinna zacząć się od wizyty u ortopedy, który skieruje nas następnie do fizjoterapeuty. Ten zaś przygotuje odpowiedni zestaw ćwiczeń. Rehabilitacja dzieci może odbywać się w grupie albo indywidualnie. Systematyczne ćwiczenia po pewnym czasie przyniosą efekty.

Także przestrzeń domową możemy uczynić bardziej przyjazną dla kręgosłupa. W ofercie sklepów rehabilitacyjnych możemy kupić np. specjalną piłkę (w różnych kolorach i rozmiarach) i zachęcić dziecko do siedzenia na niej.

W przypadku koślawych kolan rozwiązaniem może być noszenie specjalnych butów albo wkładek ortopedycznych.

Warto przywiązywać wagę do tego, co dziecko je. Dieta bogata w wapń i witaminę D wzmacnia kości.

W najcięższych przypadkach schorzeń kręgosłupa konieczna jest operacja. Kręgosłup jest prostowany za pomocą specjalnych prętów. Warto jednak pamiętać, że rehabilitacja po takiej operacji może długo potrwać, a dziecko będzie miało ograniczoną zdolność do różnych aktywności ruchowych (kręgosłup zostaje usztywniony).

Pamiętajmy, żeby nie lekceważyć jakichkolwiek objawów i obserwować dzieci. Nieleczone wady postawy przyczyniają się w przyszłości do niskiego poczucia własnej wartości, zaburzeń psychicznych, w tym depresji.

Więcej informacji na temat wad postaw u dzieci znajdziesz na stronie Rehabilitacja RST