Wieże chłodnie ? ekologiczne i oszczędne działanie

Klimat umiarkowany naszego kraju oraz zagrożenia dla ekologii, które z roku na rok stają się coraz groźniejsze doprowadziły do potrzebny opracowania nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych i chłodzących, które zmniejszają emisję ciepła do atmosfery oraz oszczędzają zużytą energię. Aby uzyskać ten efekt konieczne jest zastosowanie niezwykle funkcjonalnych i potrzebnych wież chłodniczych.

Na pierwszy rzut oka ich działanie jest stosunkowo skomplikowane, jednak uświadamiając sobie efekt końcowy pracy możemy dojść do sedna sprawy. Otóż wieże chłodnicze instaluje się w systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych w celu odprowadzania nadmiaru ciepła i obniżania temperatury czynnika chłodzącego, który jest to tychże systemów dostarczany. Zazwyczaj wieże chłodnicze pracują na systemie otwartego systemu chłodzenia, co oznacza, że działają w oparciu o parowanie dyfuzyjne. Obniżenie temperatury odbywa się poprzez ochłodzenie powietrza wodą chłodzoną znajdującą się w wieży chłodniczej. Istnieją również zamknięte i mieszane układy chłodzenia, jednak znajdują one mniejsze zastosowanie. Wieże chłodnicze są pod tym względem niezwykle oszczędne i ekonomiczne.

Oszczędność wynika oczywiście z faktu zmniejszenia energii na doprowadzenie czynnika chłodzącego do odpowiedniej temperatury. Wentylator, czy systemy klimatyzacyjne otrzymują wodę chłodzącą w takiej temperaturze, która umożliwia im efektywne działanie. Skraplanie nadmiaru ciepła wytwarzanego przez klimatyzację w celu przetworzenia go w czynnik chłodzący to podstawowa zasada działania wież chłodniczych. Poza tym, powtórne wykorzystanie nadmiaru ciepła wytwarzanego przez systemy klimatyzacyjne chroni nasz klimat przed przenikaniem ciepła do atmosfery i powiększaniem dziury ozonowej.

Niestety istnieją pewne ograniczenia dotyczące stosowania wież chłodniczych, dlatego nie można ich często zainstalować w miejscach, gdzie ciepło wydzielane jest naprawdę w dużych ilościach, na przykład w galeriach handlowych. Niemniej jednak nowoczesne zastosowanie wież chłodniczych to działanie bardzo ekologiczne i oszczędne.