Witamina B12 – dlaczego warto ją stosować?

Witaminy i różnego rodzaju składniki mineralne obecne w naszych organizmach pełnią wielorakie funkcje. Wszystkie są niezwykle ważne i bardzo wskazane jest występowanie ich w określonej ilości w organizmie.

Rola witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 odpowiada za wiele zadań i funkcji. Przede wszystkim odpowiedzialna jest za wytwarzanie czerwonych krwinek, których niedobór powoduje anemię. Drugą bardzo ważną funkcją jest współtworzenie neuroprzekaźników nerwowych, przekazujących informację pomiędzy komórkami.

Odpowiednie stężenie witaminy B12 ma również ogromny wpływ na koncentrację, umiejętność uczenia się, a także wpływa na ogólny dobry nastrój.

Skutki niedoboru

Głównym skutkiem niedoboru tej witaminy jest występująca anemia, która powoduje ogólne zmęczenie organizmu, częste biegunki, zachwiania równowagi i żółtobrązowy odcień skóry.

Drugiem równie często występującym efektem niedoboru tej witaminy jest zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego. Objawia się to rozdrażnieniem, irytacją oraz lękiem. Bardzo często towarzyszy temu drętwienie kończyn.

Jak uzupełniać witaminę B12?

Witamina B12 może być przyjmowana na dwa sposoby. Albo naturalnie przez układ pokarmowy np. przez pożywienie lub kapsułki suplementów diety, albo też dożylnie. Drugi sposób jest jednak przeznaczony dla osób których stan jest już bardzo ciężki, a niedobór bardzo znaczący.

Najwydajniejsze źródło witaminy B12 to mleko, które w dodatku zawiera wapń, czyli substancje ułatwiającą przyswajanie się tej witaminy. Powoduje to, że mleko jest podstawowym pokarmem służącym do utrzymywania tej witaminy na odpowiednim poziomie. Inne produkty to: chude mięso, ryby, jaja, sery i skorupiaki.

Doskonałym sposobem na przyjmowanie tej witaminy jest również zażywanie suplementów diety. Witamina B12 w kapsułkach jest tak samo skuteczna, a często zdecydowanie bardziej wygodna w codziennym spożywaniu. Szczególnie polecana jest marka Laventi, która oferuje takie środki po bardzo dobrych cenach, zachowując przy tym doskonałą jakość i stężenie swoich produktów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 11 =