Zastosowanie chudego betonu - korzyści

Zastosowanie chudego betonu – korzyści

Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, chętnie stosowany do wznoszenia rozmaitych obiektów, począwszy od wszelkich budynków, a skończywszy na drogach. Beton powstaje w wyniku połączenia cementu, wody i kruszywa, którym najczęściej jest piasek i żwir, niekiedy też keramzyt. Dodatkowo w jego skład wchodzą dodatki i domieszki, nadające mieszance odpowiednie właściwości.

Czym jest chudy beton?

Beton ten potocznie zwany „chudziakiem” to materiał, który wyróżnia się stosunkowo niską zawartością cementu. Jego wytrzymałość nie jest więc wysoka, nie przekracza 10 MPa. W związku z tym świetnie sprawdza się jako materiał wyrównawczo-podkładowy, co sprawia że często stosowany jest jako warstwa układana bezpośrednio pod fundamenty. Jego podstawową funkcją jest bowiem stabilizacja podłoża pozwalająca na dokładne ułożenie kolejnych ław fundamentu.

Zastosowania betonu chudego

Ze względu na niską klasę wytrzymałości „chudziak” nie może być zastosowany przy istotnych elementach konstrukcyjnych. Natomiast świetnie nadaje się jako wylewka betonowa do wyrównania podłogi lub tarasu. Stosuje się go również między innymi podczas budowy kominka. Takie kilkucentymetrowe wylewki z chudego betonu znajdują więc zastosowanie w wielu przydomowych pracach mających na celu wyrównanie pewnych powierzchni.

(Sprawdź ofertę: Producent betonu - CEMBET Stachnik )

Chude betony wykorzystywane są również w budownictwie przemysłowym, na przykład jako podkład pod posadzki przemysłowe w halach magazynowych. Wykorzystuje się je również w budownictwie drogowym, gdzie służą jako materiał na podbudowę podczas wykonywania nawierzchni asfaltowych i betonowych.

Zalety i wady chudego betonu

„Chudziak” ma wiele zalet, a wśród nich:

  • niski koszt w stosunku do jakości zarówno w produkcji własnoręcznej jak i przy zamówieniu w betoniarni,
  • niższe koszty inwestycji budowlanych,
  • wysoka plastyczność materiału pozwalająca na uzyskanie wymaganej konsystencji mieszanki pozwalającej na stabilizację podłoża w każdym położeniu.

Natomiast jego wadą jest wspomniana wcześniej niska odporność na ściskanie, co uniemożliwia zastosowanie go jako np. budulca schodów czy nadproży drzwiowych.

Ze względu jednak na zalety i spełnianie szeregu ważnych funkcji w konstrukcji warto korzystać z tego materiału.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 12 =