Zastosowanie opakowań kartonowych w codziennej pracy

Karton to w nomenklaturze poligraficznej, wyrób papierniczy o gramaturze od 200 g/m² do 500 g/m². W życiu codziennym kartony znamy najczęściej w postaci opakowań – poręcznych pudełek, w których można coś przenieść, lub w których sprzedawane są produkty. Jeśli chcesz bliżej poznać typy i rodzaje kartonów oraz zaznajomić się z ich specyfiką, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Opakowania kartonowe – fundament przemysłu i handlu

Na co dzień przez nas niezauważane, a często ignorowane, opakowania kartonowe stały się podstawą gospodarki człowieka. Pakowanie produktów elektronicznych, spożywczych i cukierniczych, leków czy choćby zabawek i tytoniu jest możliwe jedynie w dobrze dobrane opakowania kartonowe, bowiem zapakowanie takich produktów w innego typu pojemniki mogłoby ograniczyć ich trwałość, zmniejszyć walory użytkowe oraz wielokrotnie podniosłoby koszty ich transportu.

Opakowania kartonowe są niezastąpione podczas transportu towarów z hurtowni do sklepu oraz ze sklepu do domu, czy z targowiska do miejsca zamieszkania. Tego typu paczki, pojemniki i skrzynie stały się jednym z filarów logistyki XXI wieku. Również w warunkach domowych kartony stosować można w wielu sytuacjach, takich jak magazynowanie kabli, dokumentów, miejsce na ozdoby choinkowe czy legowisko dla zwierząt. Dla kartonów we współczesnej gospodarce nie ma alternatywy.

Typy i rodzaje kartonów

Kartony dzielimy na kilka typów, zależnie od sposobu produkcji i finalnego wyglądu. Przykładowo w naszym kraju najwięcej produkuje się opakowań o strukturze litej, obustronnych czy jednostronnie powlekanych. Znajdujemy również opakowania produkowane z makulatury częściowo, bądź całościowo. Opakowania są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych oraz zróżnicowane na te do pakowania mechanicznego oraz ręcznego.

Kartony dzielimy na kilka podstawowych rodzajów. Zaliczamy do nich kartony fasonowe (dopasowane do towaru, który jest w nie pakowany), archiwizacyjne (dostosowane do magazynowania dokumentów) oraz najbardziej powszechne i uniwersalne – kartony klapowe. Chcesz wiedzieć więcej na temat typów i rodzajów kartonów? Zajrzyj na stronę https://www.multipol.pl/druk-opakowan-kartonowych/rodzaje/

Rynek jednak wciąż się rozwija, z roku na rok oferując coraz więcej rodzajów i typów opakowań kartonowych, przydatnych w każdej dziedzinie życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 3 =