Żel antybakteryjny do rąk

Żele antybakteryjne do rąk – używaj, ale z umiarem

W podróży, na placu zabaw, na wycieczce czy na zakupach – czasami potrzebujemy wyczyścić dłonie, ale nie zawsze mamy dostęp do wody i mydła. Wówczas warto mieć pod ręką jakiś zamiennik, którego możemy użyć bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Jak działa żel antybakteryjny?

W swoim składzie żel antybakteryjne zawierają alkohol etylowy bądź benzylowy. Dzięki niemu posiadają one właściwości bakteriostatyczne oraz grzybobójcze. Usuwają z powierzchni dłoni nawet 99% bakterii E.coli, gronkowców, paciorkowców i wielu innych chorobotwórczych.

Jednak żele antybakteryjne nie tylko odkażają i „myją”, dzięki nim również możliwa jest pielęgnacja dłoni. W każdym z nich znajduje się gliceryna, która działa pielęgnująco na skórę dłoni, nawilża ją i sprawia, że staje się gładka i miękka w dotyku. Jeśli żel dodatkowo posiada w swoim składzie aloes, pantenol czy witaminy, to mamy pewność, że skóra nie będzie przesuszona.

Kiedy i jak często stosować żel antybakteryjny?

Zasada stosowania żel antybakteryjne do dłoni jest taka, że powinno się ich używać wtedy, kiedy niemożliwe jest umycie ich metodą tradycyjną, za pomocą wody i mydła. Wówczas można ograniczyć ryzyko występowania tak zwanych chorób brudnych rąk. Po użyciu żelu można spożywać jedzenie rękami, nie martwiąc się o zarazki. Sprawdza się to szczególnie w przypadku dzieci, u których dbałość o higienę powinna być na najwyższym poziomie.

Przy bardzo częstym stosowaniu żeli antybakteryjnych można z czasem odczuć wysuszenie skóry dłoni. Pomimo zawartości gliceryny, żel zawiera dość dużą ilość alkoholu, który po prostu wysusza skórę. Według Amerykańskiej Agencji ds. żywności i leków żele mogą zwiększać ryzyko powstawania alergii u dzieci, a zawarty w wielu z nich triclosan wpływa niekorzystnie na hormon tarczycy. Ten składnik również sprawia, że bakterie stają się odporne na antybiotyki.

Żele antybakteryjne są zatem przydatne, ale stosować je należy z umiarem. Warto również poszukać takiego, który ma krótką listę składników, nie zawiera parabenów i sztucznych zapachów. Dostępne są również żele z certyfikatem ekologicznym i te warto kupować.

Farmona