Złomowanie auta krok po kroku

Posiadanie samochodu to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Każdy z nas chciałby mieć pojazd, w którym będzie czuć się bezpiecznie i którym może poruszać się komfortowo. Najlepiej, gdyby cena auta była jednocześnie niewysoka. Trzeba również pamiętać o kosztach związanych z opłatą ubezpieczenia, czy wizytami w serwisie. Może jednak zdarzyć się, że nasz samochód uległ nieciekawej kolizji albo poważnym uszkodzeniom mechanicznym i nie nadaje się do dalszego użytku. Bardzo ważnym procesem w takiej sytuacji jest np. złomowanie auta.

O czym pamiętać przy złomowaniu auta?

Wbrew panującym przekonaniom złomowanie samochodu nie jest tak skomplikowanym procesem, jak się może wydawać. Należy jednak pamiętać o istotnych detalach, które trzeba mieć, aby to zdarzenie przebiegło bezproblemowo. 

Najbardziej podstawową kwestią są dokumenty – powinniśmy mieć dowód rejestracyjny samochodu, a także znaki identyfikacyjne, które znajdują się najczęściej na nadwoziu.

Jeżeli pojazd należy też do innej osoby, to również ona powinna wyrazić zgodę na jego zezłomowanie. Następnie należy rozejrzeć się za odpowiednią stacją demontażu, która będzie w stanie zająć się procesem złomowania. Warto poszukać opinii na temat danego serwisu, gdyż tam nasz samochód zostanie wyceniony. Jest istotne, żebyśmy otrzymali odpowiednie pieniądze, a także by proces został przeprowadzony możliwie szybko. Wiele zależy od tego, jaki jest stan samochodu, który poddawany jest do demontażu. Najczęściej wyceny są szacowane na kilkaset złotych. Poza gotówką stacja powinna wydać nam oświadczenie o złomowaniu pojazdu, jak i unieważnić dowód rejestracyjny. 

Reklama - Złomowanie aut w kujawsko-pomorskim

Po wizycie w serwisie będzie można wreszcie udać się do właściwego Wydziału Komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany do tej pory. Po wyrejestrowaniu kolejnym krokiem jest wizyta u ubezpieczyciela, u którego można ubiegać się o zwrot nadpłaty, jeżeli taką uiściliśmy. Wraz ze oddaniem samochodu do złomowania i otrzymaniem stosownego oświadczenie, nasze ubezpieczenie OC staje się nieaktualne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 10 =