Złomowanie pojazdów w praktyce – jak to wygląda?

Niekiedy naprawa zepsutego auta, kilkakrotnie może przewyższyć samą wartość pojazdu. Dla jego posiadacza staje się więc nieopłacalne zatrzymanie samochodu, dlatego często zapada decyzja o złomowaniu auta.

Złomowanie samochodu

Oczywiście nie wystarczy tylko oddać auto i sprawa zostanie zamknięta. Jeśli decydujemy się zezłomować samochód, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych procedur. Auto w pierwszej kolejności musi zostać wyrejestrowane, aby można było zrezygnować z płacenia ubezpieczenia. Wymaga tego Prawo o Ruchu Drogowym z roku 1997. Złomowanie aut powinno odbyć się w miejscu, gdzie wszystko działa legalnie, w tym przypadku jest to tak zwany auto szrot. Niezbędne będzie zabranie ze sobą do punktu złomowania dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Żeby samochód mógł zostać zezłomowany, musi posiadać numer VIN albo inny numer.

Jak przebiega proces złomowania pojazdów?

Tablice rejestracyjne, dowód i karta pojazdu zostają unieważnione przez auto szrot. Następnie właściciel pojazdu otrzymuje dokument, który potwierdza zezłomowanie samochodu. Należy go ukazać podczas procesu wyrejestrowywania auta w wydziale komunikacji. Warto pamiętać również o tym, że jeśli nie chcemy, aby została naliczona składka OC, należy poinformować firmę ubezpieczającą o wyrejestrowaniu. Niekiedy właściciel może również dostać zwrot części kwoty zapłaconej za ubezpieczenie. Sam proces złomowania przynosi korzyści dla posiadacza auta, gdyż to on dostaje pieniądze za oddany pojazd. Jest to z zasady kwota wahająca się między 300-500 zł, w zależności od jego wagi.

Jeśli zapada decyzja o złomowaniu auta, pamiętajmy, aby zostało ono odebrane przez legalnie funkcjonującą firmę. Kwota, jaką dostaniemy za oddane auto, zależy głównie od jego wagi. Jednak w przypadku, gdy auto nie będzie kompletne, stacja je skupująca, może naliczyć odpowiednie koszty. Przemyślmy zatem bardzo dokładnie kwestię złomowania i zdecydujmy się na nią dopiero wtedy, gdy naprawa przewyższa wartość samochodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 11 =